Reprodukční profil metodou PCR

Jste majitelem chovné fenky/krycího psa a těšíte se na štěňata? Jistě máte vše připravené, ale jste si jistí, že Váš psí přítel je také připravený?

Chovatelé, kteří jezdí krýt do zahraničí občas narazí na majitele krycího psa, který souhlas s krytím podmiňuje bakteriologickým vyšetřením fenky. Podobný požadavek začínají mít i majitelé českých psů. Důvodem jsou obavy z přenosu některých bakterií. Neriskujte se a nechte Vaše zvíře vyšetřit na tato nejčastější  onemocnění způsobující poruchy plodnosti: Mycoplasma spp., Chlamydia spp., Ureaplasma spp.

Fakta

Víte, že dle průzkumu je až 70% zvířecích jedinců v Evropě nakažených některou z výše uvedených nemocí? Při dobrém imunitním systému je zvíře bezpříznakové, pokud však infekce propukne, důsledkem jsou záněty močových cest, dělohy, nadvarlat.

A co způsobuje přítomnost těchto bakteriálních infekcí u bezpříznakových jedinců? Neplodnost, potraty fen, nízkopočetné vrhy, vrhy mrtvých štěňat či jejich úhyn do týdne po porodu. Přenos je pohlavním stykem, z matky na plod nebo přes krev sající parazity.

Léčba je antibiotická, doporučuje se přeléčit i ostatní zvířata v chovu, aby nedošlo k remisi infekce, protože riziko přenosu je vysoké. Po léčbě se doporučuje kontrolní test. Vakcína bohužel neexistuje.

Řada druhů mykoplazmat je součástí přirozené mikroflóry sliznic. Určité druhy se mohou podílet na vzniku některých onemocnění. Obecně je známo, pokud má zvíře v pořádku imunitní systém, je o něj dobře pečováno, je správně živeno a netrpí nějakým sekundárním onemocněním, které by oslabovalo jeho imunitu, vypořádá se s bakterií samo a není třeba jeho organismus zatěžovat masívními dávkami ATB, což by ve výsledku bylo pro psa kontraproduktivní.

Odběr

Feny – Materiál pro vyšetření je třeba získat z děložního krčku. Z hlediska fen to není bolestivý zákrok. V praxi to ale znamená, že nestačí tamponkem vytřít přezku feny nebo začátek pochvy, ale že je třeba se pomocí speciálního nástroje (spekula) dostat až do oblasti před děložním krčkem. Jedná se o neinvazivní odborný výkon a je nezbytné, aby toto provedl veterinární lékař, který je způsobilý provádět tato vyšetření, případně aby doporučil pracoviště, kde lze provést tento stěr. V případě prvniček je určitým doplňkem výsledků i to, že se vlastně jedná o gynekologické vyšetření feny, při kterém se ověří průchodnost a celkové utváření pochvy, což může mít význam jak při krytí, tak při porodu. Pokud chovatel přijde na odběr na začátku hárání feny (1. – 2. den) a jsou zachyceny bakterie, které by mohly způsobit problém, je ještě šance před krytím fenku pře léčit a nebezpečí problémů tak zažehnat.

Psi – Stěr z předkožky. Zkušený chovatel odběr zvládne, musí však dodržet přísné hygienické normy (odběr v rukavicích, čisté prostředí) Pokud si provede chovatel odběr sám, má možnost zakoupení jednotlivých odběrových štětečků na klubových výstavách, popř. dle dohody u zástupce daného CHK, u veterináře či po dohodě zašleme z naší laboratoře (štětečky jsou v běžném prodeji po 50-100 ks)

Doporučujeme dvojitý stěr u fen i psů:

Cena je 1990,- včetně DPH za vyhodnocení obou stěrů na 3 nejčastější patogeny (Mycoplasma spp., Chlamydia spp., Ureaplasma spp.). Pro členy chovatelských klubů platí zvýhodněná cena 1890,- včetně DPH.

On-line žádanka k vyplnění

Doprava a Platba

Vzorky odebrané za účelem otestování reprodukčního profilu pro chovatele a chovné stanice lze do laboratoře dopravit za použití těchto služeb: služba Messenger (všechny typy vzorků), služba Zásilkovna (pouze stěry a krevní nátěry), zpoplatněný svoz laboratoře Scimed. Dále je možné nechat uskutečnit odběr v partnerské laboratoři LabVet (viz níže):

Odběr vzorkupartnerské laboratoři LabVet

  • Odběr je možné zajistit v laboratoři LabVet po předchozím objednání nebo telefonicky na čísle: 220 800 465 (formulář k objednání je součástí naší on-line žádanky)
  • K odběru je třeba řádně vyplněná on-line žádanka laboratoře Scimed (vyplňte níže) a platba dle instrukcí, které Vám přijdou na Vaši e-mailovou adresu po odeslání on-line žádanky
  • Cena odběru je 250 Kč na místě odběru (dopravu vzorku z partnerské laboratoře si zajistíme ještě v tentýž den)
  • Adresa odběrového místa laboratoře Labvet.cz, s.r.o. , Bubenské nábřeží 306/13, Pražská tržnice, hala 27, 170 04 Praha 7 – Holešovice

Služba Messenger:

Jak mohu objednat kurýra z messengeru?

  • Objednat přepravu lze buď na telefonním čísle zákaznické linky Messenger: 220 400 000 nebo přes odkaz www.messenger.cz.
  • Pokud objednáte přepravu vzorku do 15:00 v místě pobočky Messenger, kurýr vyzvedne balíček ještě tentýž den a doručí jej na adresu laboratoře následující pracovní den.

Seznam MESSENGER poboček: Praha, Brno, Olomouc, Ostrava, Ústí nad Labem, Liberec, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň, Jihlava, Zlín, Karlovy Vary, Svitavy, Příbram, Pardubice, Most.

  • Pokud objednáváte přepravu materiálu mimo výše uvedená místa, je třeba počítat s dodací lhůtou dvou až tří pracovních dnů.

Jak mám vzorek správně zabalit?

  • Materiál musí být řádně zabalen, aby nedošlo k vylití obsahu (doporučujeme balit vzorek a žádanku zvlášť – vzorek i žádanka musí být řádně označené a vyplněné!). Pokud to charakter vzorku vyžaduje, je nezbytné přidat ke vzorku i chladící vložku (týká se odstředěných sér a plasmy) a výstelku, která minimalizuje pohyb vzorku v krabičce. V případě stěrů/nátěrů není chladící vložka nutná.
  • Na balíček je třeba uvést adresu příjemce i adresáta.
  • Během objednání přepravy Vám bude vyčíslena částka za doručení balíčku. Částku za dopravu lze uhradit hotově/kartou při předání balíčku kurýrovi.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně dopravy kontaktujte Messenger službu na telefonním čísle: 220 400 000

Zásilkovna:

Pomocí služby Zásilkovna lze posílat pouze vzorky stěrů nebo krevních nátěrů!

Jak mohu odeslat vzorky přes Zásilkovnu?

V mobilní aplikaci stačí kliknout na Odeslat zásilku, vyplnit kontaktní údaje příjemce a vybrat cílové výdejní místo Chlumčanského 497, 180 00, Praha nebo zvolit doručení na adresu příjemce. Zásilku je třeba zanést na podací místo Zásilkovny nebo do Z-BOXU.

  • Cena standardní zásilky s doručením na výdejní místo (váha do 5 kg, max velikost: 50x40x30) činí 79 KČ. V případě doručení zásilky kurýrem na adresu je přičten poplatek 30 KČ.
  • Standardní doba doručování zásilky je 2-3 pracovní dny.

Zpoplatněný svoz laboratoře Scimed:

Nabízíme vlastní svoz zajišťující transport vzorků z veterinární ordinace nebo vybrané adresy v České republice přímo k nám do laboratoře. Svoz je za poplatek 50,- Kč na vybraných trasách viz. níže. O přijetí vzorků v laboratoři budete informováni SMS zprávou na Vámi uvedeném telefonním čísle na žádance. Tento svoz vzorků se uplatňuje následujícími způsoby:

  • Objednat svoz lze pouze telefonicky na čísle: 604 507 892.
  • Řidič vyzvedne vzorek z Vámi požadované adresy tentýž nebo den následující. Svoz lze domluvit i s několikadenním předstihem.
  • Tuto možnost lze využít pouze v pracovní dny.

Trasy: Praha a okolí do 30 km, Praha- Plzeň (okolí D5 a přilehlé okolí Plzně), Praha- Děčín, Ústí nad Labem (okolí E55)

Platba:
po přijetí Vaší on-line žádanky/objednávky Vám zašleme pokyny k platbě na Vaši e-mailovou adresu. Variabilní symbol je ID Vaší objednávky.

Výsledky:
Výsledky na Mycoplasma spp. a Chlamydia spp. jsou dostupné do 24 hodin od přijetí v laboratoři . Vyhodnocení na Ureaplasma bude do 5 dnů nejdéle

Pokud máte dotaz týkající se materiálu, jeho vhodné přepravy či vyhodnocení, kontaktujte laboratoř na telefonním čísle: 604 507 892

Dodací adresa laboratoře:

Scimed Biotechnologies, s.r.o.
Chlumčanského 497/5
Praha 8, 180 00

On-line žádanka k vyplnění

Pokud máte jakékoliv dotazy, neváhejte nás kontaktovat: